• Informatika - maturitná skúška

• Maturitná skúška:

Maturitná skúška z informatiky obsahuje ústnu časť. Počet maturitných zadaní je 30. Každé zadanie obsahuje dve úlohy.

Podľa ŠVP je vzdelávací (obsahový a výkonový) štandard rozdelený do 5 okruhov:

1. Algoritmické riešenie problémov

2. Reprezentácie a nástroje

3. Softvér a hardvér

4. Komunikácia a spolupráca

5. Informačná spoločnosť

Do maturitnej skúšky sa tieto okruhy premietnu nasledujúcim spôsobom. Každé zadanie na maturitnej skúške je zložené z dvoch úloh:

1. Programovanie v konkrétnom programovacom jazyku

• Algoritmické riešenie problémov

2. Základy informatiky:

• Reprezentácie a nástroje
                  • Softvér a hardvér
                  • Komunikácia a spolupráca
                  • Informačná spoločnosť

Prvá úloha (Programovanie v konkrétnom programovacom jazyku) má váhu 70 %. Žiak má vyriešiť zadaný algoritmický problém. V úlohe je definovaný cieľ, ktorý má žiak dosiahnuť, ale nie sú uvedené prostriedky jazyka, pomocou ktorých má dosiahnuť cieľ. Výber prostriedkov je súčasťou hodnotenia. Žiaci majú k dispozícii počítač a vývojové prostredie programovacieho jazyka, v ktorom prebiehalo vyučovanie.

Druhá úloha (Základy informatiky) má váhu 30 %. Má byť prierezová tak, aby zasahovala aspoň do troch oblastí. Väčšinou pozostáva z riešenia úlohy, ktorá má algoritmický charakter, pomocou rôznych nástrojov informatiky (žiak nemusí použiť programovanie).

Cieľom zadania je predovšetkým preverenie praktických zručností žiaka pri používaní IKT a preverenie jeho schopností aplikovať získané teoretické poznatky v praxi.

Všeobecné pomôcky: PC s pripojením na internet

a) každá úloha maturitného zadania sa hodnotí stupňom 1 až 5

b) váha hodnotenia jednotlivých úloh je 7:3. Pri výpočte váženého priemeru sa používa vzorec z = (7*z1 + 3*z2) / 10, pričom z1 je známka z 1. úlohy a z2 je známka z 2. úlohy.

Trvanie prípravy: 30 minút

Trvanie skúšky: 20 minút

Maturitná skúška – odbor: Digitálne služby v športe, odbor: Spracovanie dát v športe

Teoretická časť:

• Pri ústnej forme teoretickej časti z odbornej zložky MS si žiak žrebuje jednu z 25 schválených tém a každá téma obsahuje 3 otázky.
          • Na prípravu má žiak 30 minút a na odpoveď 30 minút.

Praktická časť:

• Forma praktickej časti odbornej zložky MS sa vykoná ako praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy.
          • Trvanie vypracovania komplexnej úlohy je 6 hodín.