Stránky predmetovej komisie jazykov a komunikácie

...

PREDMETOVÁ KOMISIA CUDZÍCH JAZYKOV   šk.rok 2016/2017

V školskom roku  2016/2017 pracuje PK CJ  pod vedením Mgr. J. Huppertovej /ANJ/ a PhDr. S.Harichovej /ANJ, NEJ/ a jej členmi sú: Ing. J.Cvoreňová,PhD. /ANJ/, Mgr. K.Smetana /ANJ/, Ing. Ľ. Burdzová,PhD./ ANJ/, PhDr. J.Krasnayová /FRJ/, PhDr. G.Jašková,CSc. /NEJ/, Mgr. B.Rozložníková /NEJ/, PaedDr. J.Tóthová /RUJ/, PaedDr. E. Valentová /RUJ/, a PhDr. J.Goldbergerová,CSc. /NEJ/, Ing. E. Dobálová /ANJ/ vyučovali v 1.polroku za neprítomnú PhDr. Harichovú.

Cieľom výuky cudzích jazykov je zvládnuť praktické používanie jazyka, osvojiť si základné gramatické pravidlá a poznať reálie krajín, ktorých jazyk sa študenti učia. Dôraz sa kladie predovšetkým na rozvoj  komunikatívnych zručností a schopností. V rámci jazykového vzdelávania sa snažíme našich žiakov pripraviť pre potreby dnešnej spoločnosti, na používanie CJ v osobnom a spoločenskom  živote.

Požiadavky na vzdelávanie v cudzom jazyku vychádzajú zo spoločného Európskeho  referenčného rámca pre jazyky, ktorý popisuje rôzne úrovne ovládania cudzích jazykov a

vedie žiakov k osvojeniu si hovorenej a písomnej podoby jazyka od úplných začiatkov až po úroveň zodpovedajúcu úrovni B1- B2 podľa  tohto rámca. V podmienkach našej školy vzdelávanie v prvom cudzom jazyku smeruje ku dosiahnutiu úrovne B2.

Na Športovom gymnáziu  sa vyučujú  štyri cudzie jazyky:  anglický, nemecký,  ruský a francúzsky jazyk.

Anglický jazyk  ako 1. cudzí jazyk sa vyučuje v prime-oktáve a v 1.-4.roč.gymnázia.

Používané učebnice:

Prima-kvarta:  PROJECT II,III,IV,V

Kvinta-oktáva a 1.-4.roč.G: HEADWAY PRE-INTERMEDIATE, HEADWAY INTERMEDIATE, YES B2- vyššia úroveň 1, 2  , YES B2 – učebnica gramatiky a testy, SOLUTIONS 1

Ako 2. cudzí jazyk  sa vyučujú  nasledovné CJ:

Nemecký jazyk : sa vyučuje v kvinte-oktáve + 1.-4.roč.G, učebnice:  DIREKT NEU 1,2

V prime až kvarte: Používaná učebnica- DEUTSCHMOBIL I, II

Francúzsky jazyk: kvinta-oktáva a 1.- 4.roč.G -  učebnice :  ALTER EGO

Ruský jazyk: kvinta- oktáva a  1.- 4.roč.G -  učebnice : RUJ  pre G, RADUGA

Používaná učebnica: RUJ pre ZŠ

Študenti v oktáve majú možnosť navštevovať hodiny „Konverzácie v cudzom jazyku“ , ktoré sú zamerané hlavne  na prípravu na písomné a ústne maturitné skúšky . Žiaci sa učia komunikovať  v cudzom jazyku, prehlbujú si poznatky z gramatického učiva, pripravujú si seminárne práce, projekty, využívajú IKT, venujú sa testovaniu v CJ , písaniu esejí, pracujú s CJ literatúrou a časopismi.

V rámci Konverzácie v cudzom jazyku používajú študenti učebnice, ktoré sú určené  aj pre samoštúdium a ukazujú študentom,  s akými typmi úloh  sa žiak stretne v externej časti maturitnej skúšky.

Učitelia CJ  v priebehu školského roka aktualizujú stránku školy a  prezentujú projekty žiakov v CJ  na webovej stránke školy, robia nástenku a výstavku z projektov žiakov pri Odbornej učebni jazykov. Pre študentov školy je tiež zabezpečená aktívna krúžková činnosť a konzultačné hodiny. Pre  osvojenie si CJ sú tiež naplánované filmové projekcie v CJ  , besedy so zahraničnými športovcami , lektormi , jazykovo-poznávací pobyt v Londýne , návšteva  divadelného predstavenia v ANJ , súťaž v písaní anglických esejí , súťaž JUVENES TRANSLATORES, Valentínske pozdravy, Európsky deň jazykov -a pod..

Pre výuku cudzích jazykov  máme vybudovanú odbornú učebňu jazykov – JAZYKOVÉ LABORATÓRIUM a Odbornú učebňu RUJ. Učitelia majú k dispozícii didaktickú techniku- laptopy, dataprojektor, magnetofóny, CD –prehrávače, TV, video, programy na PC, gramatické tabule, učiteľskú CJ knižnicu, internet a pod..

Už tradične poriada  naša škola v decembri  Školské kolo olympiády v ANJ a NEJ. Nadaní študenti- víťazi školského kola-postupujú do ďalších súťaží. Učitelia CJ sú pravidelne členmi porôt okresného kola olympiád v CJ. Študenti RUJ majú možnosť zúčastniť sa triednych kôl recitačnej súťaže RUSKÉ SLOVO.

Aktívne sme pracovali na riešení medzinárodného partnerského projektu /2013 – 2015/ škôl v rámci iniciatívy ACES. Zapojili sme sa do výzvy MŠ SR a do realizácie projektu: Program celoživotného vzdelávania, program COMENIUS Školské partnerstvá: „Fotografia a kinematografia ako spôsob trávenia voľného času“- koordinátorkou projektu bola Ing. D. Vaškovská, MBA- bližšie informácie o priebehu programu projektu, mobilitách, seminároch sú uverejnené na stránke školy a na FB.

Veľká pozornosť sa venuje aj študentom-reprezentantom v rámci IŠP- individuálneho študijného plánu. Naši študenti študovali aj študujú aj na zahraničných stredných a vysokých školách.

Študenti školy ako vynikajúci športovci sa zúčastňujú majstrovstiev sveta, majstrovstiev Európy, zahraničných turnajov a športových stretnutí v rámci Európy ako aj sveta, kde môžu aktívne využiť znalosti cudzích jazykov.

Za PK CJ   PhDr. S.Harichová