• Telesná výchova

•

Telesná výchova sa v školskom roku 2012/2013 vyučuje v 2. 3. a 4. ročníku na dvoch vyučovacích hodinách týždenne.

Na TSV využívame veľkú a malú telocvičňu a taktiež posilňovňu. Študenti získavajú a rozvíjajú v základoch atletiky, gymnastiky a loptových hier všestrannú pohybovú zručnosť. K formám výučby patrí aj kurzová výučba. Ako je v 1. ročníku lyžiarsky kurz, rekondičný plavecký kurz (aj pri mori) v druhom ročníku a kurz ochrany človeka a prírody v treťom ročníku. Súčasťou ŠVP a rámcového plánu sú aj účelové cvičenia, /jarné a jesenné/, kde žiaci zvyšujú a upevňujú odolnosť na fyzickú a psychickú záťaž pri ochrane života a zdravia. TSV prispieva k rozvoju celej osobnosti a zdravého životného štýlu.

Charakteristika predmetu

Vzdelávacia oblasť vytvára priestor na realizáciu a uvedomenie si potreby celoživotnej starostlivosti žiakov o svoje zdravie, osvojenie si teoretických vedomostí a praktických skúseností vo výchove k zdraviu prostredníctvom pohybových aktivít, telesnej výchovy, športovej činnosti a pohybových aktivít v prírodnom prostredí. Žiak získa kompetencie, ktoré súvisia s poznaním a starostlivosťou o vlastné telo, pohybový rozvoj, zdatnosť a zdravie, ktoré určujú kvalitu budúceho života v dospelosti. Získa vedomosti a zručnosti o zdravotne a výkonnostne orientovanej zdatnosti a telovýchovných činnostiach z viacerých druhov športových disciplín. Je vedený k pochopeniu kvality pohybu ako dôležitej súčasti svojho komplexného rozvoja.

Ciele vyučovacieho predmetu

Všeobecným cieľom telesnej výchovy ako vyučovacieho predmetu je umožniť žiakom primerane sa oboznamovať, osvojovať si, zdokonaľovať a upevňovať správne pohybové návyky a zručnosti, zvyšovať pohybovú gramotnosť, rozvíjať kondičné a koordinačné schopnosti, podporovať rozvoj všeobecnej pohybovej výkonnosti a zdatnosti, zvyšovať aktivitu v starostlivosti o zdravie, nadobúdať vedomosti o motorike svojho tela, z telesnej výchovy a zo športu. Cieľom je viesť žiakov vo všetkých oblastiach života k zdravému životnému štýlu.

Vyučujúca predmetu: PaedDr. Edita Valentová

Aktivity

Študenti 4.3.a 2.ročníka, II. a III.A triedy v spolupráci s IV.A triedou sa na hodinách TSV zapojili do projektu mesta Košíc „Vezmi loptu a nie drogy“, ktorou celoplošne reprezentujú ŠG. Súčasťou tohto projektu je pomocou športu zapojiť mládež do športových aktivít a tak zdravo a užitočne vypĺňať svoj voľný čas.

Ďalej je to zapojenie sa do mestských, regionálnych kôl vo futbale,  florbale,volejbale, bedmintone. V rámci vyučovacích hodín sa žiaci zdokonaľujú aj v korčuľovaní.

Súčasťou predmetu TSV je aj jej teoretická časť, ktorá prebieha popri praktickej. Ide o pravidlá, športovú terminológiu, držanie tela, životosprávu a princípy olympizmu.