• Občianska náuka

• Charakteristika predmetu:

Občianska náuka je predmet, ktorý prispieva k orientácii žiakov v rodinnom a školskom prostredí. Vedie ich k poznávaniu svojej obce, regiónu, vlasti a Európskej únie. Umožňuje žiakom pochopiť seba samých a pomáha im v ich socializačnom procese. Učí ich demokraticky myslieť a konať, poznávať svoje práva a povinnosti a obhajovať práva druhých. Poskytuje žiakom základné vedomosti z oblasti štátu a práva a vedie ich k aktívnej občianskej angažovanosti a umožňuje im pochopiť ekonomický život spoločnosti.

Predmet občianska náuka je klasifikovaný. Základnými oblasťami, ktorými žiak v rámci predmetu prechádza sú:

• psychológia,
      • sociológia,
      • ekonómia a ekonomika,
      • právo,
      • politológia,
      • filozofia,
      • religionistika.

Do oblasti občianskej výchovy patrí aj spoločenskovedný seminár, je to voliteľný predmet štvrtého ročníka. Na seminári sa hlbšie venujeme rôznych aktuálny témam spoločenského života a filozofie. Časová dotácia seminára je 2 hodiny týždenne.

Vyučujúci predmetu občianska náuka v šk. roku 2023/2024

PaedDr. Lenka Dušičková

PaedDr. Miriama Ivanko

Aktivity a projekty

V rámci predmetu sa pravidelne zapájame do Olympiády ľudských práv, Olympiády o Európskej únii, venujeme sa občiansko-politickým témam, ktoré sú často predmetom riešenia  ročníkovej práce.  Na hodinách aktívne rozvíjame kritické myslenie, diskutujeme o rôznych témach a radi sa zapájame do projektov, ktoré našich žiakov posúvajú vpred ako napríklad hra Eulectionplay.

V školskom roku 2023/2024 sme sa už stihli zapojiť:

Olympiáda o Európskej únii – úspešný riešiteľ

Olympiáda o verejne správe – úspešný riešiteľ

Olympiáda ľudský práv

Ešte nás čaká:

Najlepší podnikateľský plán (minulý rok sme získali krásne tretie miesto)