• Hádzaná

• Hádzaná je na Strednej športovej škole ( bývalé ŠG) od jej samotného počiatku školského roka 1982/1983. Je to kolektívna hra, pri ktorej športovec musí byť fyzicky, kondične, ale aj mentálne veľmi odolný, lebo pri tomto športe dochádza často ku kontaktu s protihráčom a práve tu sa prejavia jeho individuálne činnosti a zručnosti.

O výchovu mladých hádzanárov sa na škole staralo mnoho kvalifikovaných trénerov. Medzi najznámejších patria : Slavomír Šipoš ( ktorý sa neskôr stal riaditeľom ŠG),  M. Lipták, J. Shejbal, M. Maguška, J. Jurajov, M. Kalinka, D. Timko a J. Hruščák.

O tom, že sú naši absolventi úspešní niet pochýb! Už len v našej mužskej reprezentácii máme viac členné zastúpenie, ktoré patria medzi pravidelné opory ako Teodor Paul, Tomáš Urban, Vladimír Guzy, Michal Kopčo, Csaba Szucs, Patrik Hruščák, Maroš Baláž a Oto Kancel

Aj v súčasnosti máme na Strednej športovej škole chlapcov, ktorí sú v mládežníckych reprezentačných výberoch: Filip Jászai, Alex Krištof, Samuel Demko a Michael Dudlák.

Za celým týmto úspechom stoja roky driny a úsilia našich trénerova a vedenia školy.  Skvelé zázemie, ktoré spoločne vybudovala Stredná športová škola ( ŠG) v spolupráci s hádzanárskym klubom ( HŠK ŠG Košice), vytvára pre mladých športovcov veľmi dobré podmienky na ich športové napredovanie a táto spolupráca trvá už niekoľko desaťročí.

Príkladom toho sú hráči, ktorí hrali v najkvalitnejšej hádzanárskej súťaži sveta v nemeckej bundeslige: Farkašovský Martin, Hruščák Patrik, Shejbal Michal, Kopčo Michal, Urban Tomáš a množstvo z našich bývalých študentov hrávalo v kvalitnej francúzskej a maďarskej lige.

Množstvo našich žiakov sú nie len kvalitní športovci, ale aj veľmi dobrí študenti, ktorí ukončili vysoké školy a stali sa z nich právnici, inžinieri, magistri...

Za náš A- tím momentálne hrajú iba 3 hráči, ktorí neštudovali na našej škole. To dáva výbornú vizitku do  budúcnosti.

Košice sa stali neoddeliteľnou časťou hádzanej na Slovensku. Veľká vďaka patrí nášmu bývalému nebohému pánovi riaditeľovi Slavomírovi Šipošovi, ktorý bol najväčší zástanca hádzanej v Košiciach! Hádzaná, ako ju dnes poznáme, by bez tohto človek s hádzanárskym srdcom ťažko fungovala.  Práve jeho tvrdá práca s mládežou zaradila Košice medzi najväčšie liahne mladých talentov a sú nimi doteraz. Kvôli ľuďom, ktorí nasledujú jeho kroky!

V poslednej dobe už nie je toľko hádzanárov ako kedysi, no našim mottom je: „Nie je podstatná kvantita, ale kvalita.“

Tak hádzanej a športu ZDAR!!

www.slovakhandball.sk
          www.hkkosice.sk