• Spracovanie dát na úrovni databázového servera

• Predmetová komisia Informatika a odborné predmety

Charakteristika predmetu

Predmet poskytuje špecializované vedomosti a zručnosti pre prácu s databázovými systémami na úrovni potrebnej pre ich bežnú administráciu. Hlavný dôraz sa kladie na vedomosti a zručnosti pri práci s príkazovým riadkom, zabezpečením OS,  databázami, jazykom SQL a riešeniami databázových systémov, ktoré sú v súčasnosti dostupné na trhu. Témy venované databázovým systémom budú orientované na prehľad najpoužívanejších databázových systémov, návrh a normalizáciu databáz, prepájanie databázových tabuliek pomocou kľúčov, zabezpečenie entitnej, referenčnej a doménovej integrity, využitie jazyka SQL pri návrhu dátových štruktúr, manipulácii s dátami a zabezpečení prístupových práv k dátam.

Žiak sa oboznámi so základmi štatistiky a pravdepodobnosti pre pochopenie ich použitia pri zbere a analýze dát, ale aj  efektívnym vyhľadávaním informácií ukrytých v dátach.

Ciele vyučovacieho predmetu

Cieľom vyučovacieho predmetu je poskytnúť žiakom súbor vedomostí, zručností a kompetencií o databázových systémoch.  Predmet si kladie za cieľ rozvíjať logické a algoritmické myslenie žiakov, programátorské zručnosti, etické princípy pri práci s cudzími dátami, schopnosti identifikovať a riešiť problémy. Žiaci získajú poznatky a praktické skúsenosti v oblastiach tvorby databáz a práce s dátami, využívaním rôznych databázových riešení, zabezpečenia prístupu k dátam, samostatnej práce s dokumentáciou a efektívnym metódam aplikácie klientskych požiadaviek do bežiacich systémov. Naučia sa pracovať samostatne aj v tíme a riešiť bežné úlohy týkajúce sa správy a údržby databázových systémov v sieťovej prevádzke.