• Zápasenie

•

Zápasenie opisujeme ako individuálny úpolový šport, v ktorom dvaja zápasníci (bojujúci v rovnakej vekovej a hmotnostnej kategórii) medzi sebou zápolia. V tomto boji sa snažia podľa určených pravidiel zvíťaziť jeden nad druhým pomocou technických činností (chmatov), buď položením súpera na lopatky alebo získaním bodovej prevahy. Spolu s atletikou je zápasenie jedným z najstarších športových odvetví. V histórii starovekých i novodobých olympijských hier je stálou súčasťou, a rovnako patrí k jedným zo základných športových odvetví na našej škole už od jej založenia.

Cieľom štúdia na našej škole je, okrem získania úplného stredného všeobecného alebo odborného vzdelania, aj výchova špičkových športovcov – reprezentantov Slovenskej republiky a športových odborníkov, ktorí tu získavajú základné poznatky a znalosti zápasníckej problematiky v oblasti športovej prípravy.

Tréningový proces počas školského roka prebieha v špecializovanej zápasníckej telocvični (viď. obrázky nižšie) – Trieda SNP 61, Košice. Telocvičňa je vybavená dvomi oficiálnymi zápasníckymi žinenkami a vlastnou posilňovňou vybavenou pre potreby zápasníckej prípravy.

Z histórie:

Na športovej škole sa od jej založenia vychovalo mnoho úspešných športovcov, za čo môžeme vďačiť skúsenostiam a odbornosti trénerov, ktorí sa podujali na ich príprave. Menovite Peter Letko, Mgr. Peter Hirjak, Mgr. Róbert Dziak, Mikuláš Timko, Mgr. Gabriel Juhás, Mgr. Miroslav Jedlička a Mgr. Juraj Dancák. Najúspešnejším zápasníkom v rámci histórie športovej školy je Jozef Palatínus – účastník OH v Barcelone. Okrem neho športová škola v Košiciach pravidelne prispievala zápasníkmi na reprezentáciu našej krajiny.

Aktuálne:

Aktuálne v pozícii trénera pôsobí bývalý žiak našej školy a reprezentant SR Mgr. Jakub Sýkora. Žiakom posúva skúsenosti, ktoré nadobudol doma aj v zahraničí počas svojej reprezentačnej kariéry. Na športovej škole momentálne trénuje skupina 10 zápasníkov a jednej zápasníčky. Žiaci úspešne reprezentujú školu na domácich ale aj zahraničných turnajoch. Medzi nimi máme aj dvoch reprezentantov SR – Nikolaj Szilagyi (I.DS) a Michal Zavacký (II.DS), a jedného bývalého reprezentanta Ukrajiny – Illia Shketyk (II.DS). Veríme, že sa k nim čoskoro pridajú aj ďalší zápasníci našej školy.

Skupina - Zápasenie (bez Nikolaja Szilagyiho – I.DS) Strednej športovej školy – Imatrikulácia 2023.

Najvýznamnejšie výsledky našich terajších žiakov:

Nikolaj Szilagyi – I.DS

5. miesto/18 – Majstrovstvá Európy U15 2023 – Kapošvár (Maďarsko)

Majster SR U15 2023 – voľný štýl

Opis fotky nie je k dispozícii.

Michal Zavacký – II.DS

Účasť Majstrovstvá Európy U17 2023 – Tirana (Albánsko)

Majster SR U17 – voľný štýl

MSR Seniorov 2024 – 2x 3. miesto

Opis fotky nie je k dispozícii.

Družstvo ZK Košice 1904 – 1. Slovenská dorastenecká liga 2023

3. miesto – súčasťou družstva: Szilagyi (I.DS), Shketyk, Stolnyk, Zavacký (všetci II.DS), Pekár (II.AG)

Na obrázku môže byť 14 ľudí

Illia Shketyk – II.DS