• Zápasenie

    •  

                Zápasenie opisujeme ako individuálny úpolový šport, v ktorom dvaja zápasníci (bojujúci v rovnakej vekovej a hmotnostnej kategórii) medzi sebou zápolia. V tomto boji sa snažia podľa určených pravidiel zvíťaziť jeden nad druhým pomocou technických činností (chmatov), buď položením súpera na lopatky alebo získaním bodovej prevahy. Spolu s atletikou je zápasenie jedným z najstarších športových odvetví. V histórii starovekých i novodobých olympijských hier je stálou súčasťou, a rovnako patrí k jedným zo základných športových odvetví na našej škole už od jej založenia.

     Cieľom štúdia na našej škole je, okrem získania úplného stredného všeobecného alebo odborného vzdelania, aj výchova špičkových športovcov – reprezentantov Slovenskej republiky a športových odborníkov, ktorí tu získavajú základné poznatky a znalosti zápasníckej problematiky v oblasti športovej prípravy.

     Tréningový proces počas školského roka prebieha v špecializovanej zápasníckej telocvični (viď. obrázky nižšie) – Trieda SNP 61, Košice. Telocvičňa je vybavená dvomi oficiálnymi zápasníckymi žinenkami a vlastnou posilňovňou vybavenou pre potreby zápasníckej prípravy.

     Z histórie:

                 Na športovej škole sa od jej založenia vychovalo mnoho úspešných športovcov, za čo môžeme vďačiť skúsenostiam a odbornosti trénerov, ktorí sa podujali na ich príprave. Menovite Peter Letko, Mgr. Peter Hirjak, Mgr. Róbert Dziak, Mikuláš Timko, Mgr. Gabriel Juhás, Mgr. Miroslav Jedlička a Mgr. Juraj Dancák. Najúspešnejším zápasníkom v rámci histórie športovej školy je Jozef Palatínus – účastník OH v Barcelone. Okrem neho športová škola v Košiciach pravidelne prispievala zápasníkmi na reprezentáciu našej krajiny.

     Aktuálne:

                 Aktuálne v pozícii trénera pôsobí bývalý žiak našej školy a reprezentant SR Mgr. Jakub Sýkora. Žiakom posúva skúsenosti, ktoré nadobudol doma aj v zahraničí počas svojej reprezentačnej kariéry. Na športovej škole momentálne trénuje skupina 10 zápasníkov a jednej zápasníčky. Žiaci úspešne reprezentujú školu na domácich ale aj zahraničných turnajoch. Medzi nimi máme aj dvoch reprezentantov SR – Nikolaj Szilagyi (I.DS) a Michal Zavacký (II.DS), a jedného bývalého reprezentanta Ukrajiny – Illia Shketyk (II.DS). Veríme, že sa k nim čoskoro pridajú aj ďalší zápasníci našej školy.

      

     Skupina - Zápasenie (bez Nikolaja Szilagyiho – I.DS) Strednej športovej školy – Imatrikulácia 2023.

     Najvýznamnejšie výsledky našich terajších žiakov:

     Nikolaj Szilagyi – I.DS

     5. miesto/18 – Majstrovstvá Európy U15 2023 – Kapošvár (Maďarsko)

     Majster SR U15 2023 – voľný štýl

     Opis fotky nie je k dispozícii.

     Michal Zavacký – II.DS

     Účasť Majstrovstvá Európy U17 2023 – Tirana (Albánsko)

     Majster SR U17 – voľný štýl

     MSR Seniorov 2024 – 2x 3. miesto

     Opis fotky nie je k dispozícii.

      

     Družstvo ZK Košice 1904 – 1. Slovenská dorastenecká liga 2023

     3. miesto – súčasťou družstva: Szilagyi (I.DS), Shketyk, Stolnyk, Zavacký (všetci II.DS), Pekár (II.AG)

     Na obrázku môže byť 14 ľudí

     Illia Shketyk – II.DS

     Majster Európy U15 2022 – Záhreb (Chorvátsko) (za UKR)

     Vicemajster Európy U17 2022 – Bukurešť (ROU) (za UKR)

     Majster SR Seniorov vo voľnom aj gréckorímskom štýle 2024

     Na obrázku môže byť 7 ľudí a text

     Na obrázku Stolnyk, Shketyk, Zavacký (všetci II.DS) na MSR Seniorov 2024