• Slovenský jazyk a literatúra

Slovenský jazyk a literatúra

Charakteristika predmetu:

Podstatou predmetu slovenský jazyk a literatúra je viesť žiakov k uvedomeniu si jazykovej a kultúrnej pestrosti nielen v rámci Európy a sveta, ale aj v rôznom sociálnom prostredí. Cez pochopenie významu jazyka pre národnú kultúru by mali žiaci dospieť k chápaniu odlišností, tolerancii a orientácii v multikultúrnom prostredí. Predmet slovenský jazyk a literatúra ako súčasť vzdelávacej oblasti Jazyk a komunikácia je jedným z kľúčových všeobecnovzdelávacích predmetov, obsahom ktorého sú dve vzájomne sa dopĺňajúce zložky – jazyk a literatúra.

Jazyková časť predmetu sa zaoberá problematikou jazyka ako nástroja myslenia a komunikácie medzi ľuďmi. Jazyk je vnímaný ako potenciálny zdroj osobného a kultúrneho obohatenia človeka. Vo vyučovaní jazyka je v popredí analýza a interpretácia textov/prejavov a tvorba vlastných textov/prejavov, ktoré sú adekvátne konkrétnej komunikačnej situácii.

Časová dotácia predmetu SJL:

3 hodiny týždenne

K predmetu SJL zaraďujeme aj dobrovoľne voliteľný predmet  Cvičenia zo slovenského jazyka a práca s literárnym textom v 4. ročníku gymnázia. Časová dotácia pre tento predmet je 4 hodiny týždenne.

Vyučujúci predmetu slovenský jazyk a literatúra v šk. roku: 2023/2024

PhDr. Jana Krasnayová

Mgr. Juliana Kӧtelešová

PaedDr. Miriama Ivanko

Aktivity a projekty

V rámci predmetu slovenský jazyk a literatúra sa usilujeme o rozvíjanie čitateľskej gramotnosti a to nielen v škole, ale aj mimo nej, a preto pravidelne navštevujeme Vedeckú knižnicu v Košiciach a organizujeme akciu Marec – mesiac kníh. Pravidelne sa zapájame do Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry,  recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín a do aktuálnych literárno-jazykových aktivít organizovaných Ministerstvom školstva a KSK.  Naším veľkým úspechom je aj prvé a druhé miesto v súťaži Slová o budúcnosti Európy. Naše PK sa venuje aj tvorbe školského časopisu Športoviny, ktorý bol ocenený v súťaži Štúrovo pero.

V školskom roku 2023/2024 opätovne organizujeme základný/pokročilý jazykový kurz pre žiakov ukrajinskej národnosti.

V školskom roku 2023/2024 sme sa už stihli zapojiť:

Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry

Ešte nás čaká:

Hviezdoslavov Kubín