• Vyhodnotenie projektu

• Názov projektu

Inovácia vzdelávania za účelom zlepšenia čitateľskej, matematickej, finančnej a prírodovednej gramotnosti

Trvanie projektu

02/2020 – 05/2023

Ciele a aktivity

Hlavný cieľ projektu:

Zvýšiť kvalitu čitateľskej, matematickej, finančnej a prírodovednej gramotnosti na gymnáziu.

Aktivity projektu:

1. Implementácia extra hodín
          2. Rozšírenie kľúčových kompetencií pedagogických zamestnancov
          3. Koordinácia projektu

Cieľové skupiny

Pedagogickí a odborní zamestnanci gymnázia

Žiaci strednej školy – gymnaziálny odbor

AKTIVITA 1 – IMPLEMENTÁCIA EXTRA HODÍN

Cieľom aktivity bola realizácia extra hodín, ktoré boli zamerané na zvýšenie matematickej, čitateľskej, prírodovednej a finančnej gramotnosti žiakov. Implementácia extra hodín bola kľúčovou a nosnou aktivitou projektu pre cieľovú skupinu žiakov. Extra hodiny sa realizovali nad rámec povinných a disponibilných hodín. Týždenne bolo realizovaných 33 hodín v jednotlivých triedach a ročníkoch. Extra hodiny pomohli žiakom v krátkodobom horizonte  zlepšiť ich študijné výsledky, v strednodobom horizonte umožnili lepšie zvládnutie ďalšieho stupňa štúdia a v dlhodobom horizonte zlepšili ich  uplatnenie na trhu práce.

AKTIVITA 2: ROZŠÍRENIE KĽÚČOVÝCH KOMPETENCIÍ PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV

Cieľom aktivity 2 bolo podporiť rozvoj profesijných kompetencií pedagogických zamestnancov. Aktivita zahŕňala 2 podaktivity:

• Pedagogické kluby
          • Vzdelávanie PZ

Aktivita 2 bola orientovaná na učiteľov ako druhú cieľovú skupinu projektu a venovala sa rozvoju ich profesijných kompetencií v snahe poskytnúť im dostatok know-how na to, aby na svojich hodinách dokázali viesť svojich žiakov k rozvoju zručností v oblasti predmetných gramotností.

Podaktivita: Pedagogické kluby

Pedagogické kluby jednotlivých gramotností sa schádzali 2x do mesiaca po 2 hodiny. Učitelia tak mali priestor pre vzájomné stretnutia, ktoré im umožnili nie len získavať nové poznatky, ale aj vzájomne si vymieňať skúsenosti z pedagogickej praxe. Činnosť a aktivity všetkých klubov boli prioritne zamerané na rozvíjanie čitateľskej, matematickej, finančnej a prírodovednej gramotnosti žiakov s cieľov zlepšenia študijných výsledkov žiakov.

Podaktivita: Vzdelávanie PZ

V tejto podaktivite sú zahrnuté 3 vzdelávania PZ

Prehľad školení pedagogických zamestnancov v rámci projektu

Názov školenia

Termín školenia

Počet účastníkov

Školiteľ

Pokročilé interaktívne vyučovanie v práci učiteľa I.

16.10.2020 – 18.10.2020

RNDr. Stanislav Sušinka

Pokročilé interaktívne vyučovanie v práci učiteľa II.

25.8.2021 – 28.8. 2021

RNDr. Stanislav Sušinka

Pokročilé interaktívne vyučovanie v práci učiteľa III.

21.10.2022 – 23.10. 2022

RNDr. Stanislav Sušinka

Vzdelávania PZ boli zamerané na rozvoj ich zručností pri práci s modernými IT technológiami, rozvoj digitálnych zručnosti v elektronickej komunikácii, tvorbu vzdelávacích videí, či digitalizáciu učebných materiálov. Cieľom bolo zaradiť do vyučovacieho procesu, čo najviac interaktívnych technológií, modernizovať metódy vzdelávania a uľahčiť prácu učiteľa.

AKTIVITA 3: KOORDINÁCIA PROJEKTU

Cieľom aktivity bolo zabezpečiť hladkú a plynulú realizáciu projektu tak, aby sa jeho aktivitami dosiahli stanovené ciele a naplnila sa cieľová hodnota merateľných ukazovateľov.

Udržateľnosť projektu

Škola získala nové počítače, tlačiarne, 3D tlačiareň, digitálne mikroskopy, mnohé ďalšie moderné učebné pomôcky a odbornú i krásnu literatúru. Vyučujúci ich môžu využívať na vyučovacích hodinách  aj v rámci záujmovej činnosti žiakov. V rámci vzdelávania si pedagógovia osvojili nové pedagogické stratégie, ktoré môžu naďalej využívať a odovzdávať si navzájom na spoločných stretnutiach.