• Taekwondo

    • TAE - kop, úder nohou

     KWON - päsť, úder päsťou

     DO - cesta, metóda, filozofia života

     Po spojení názvov, Taekwondo znamená „Umenie kopu a úderu“ , „Umenie neozbrojeného boja“.

     Praktikant Taekwondo takto využíva techniky na vlastnú obranu, ktoré obsahujú údery, kopy, bloky, úskoky, úhyby, výskoky, ... Je to ale viac ako len fyzický bojový dril, taekwondo na základe striktnej disciplíny vytvára v cvičencovi cestu myslenia a určitý vzor pre život. Je to systém tréningu rozvíjajúceho telo tak aj ducha, v ktorom je dôraz kladený na rozvoj morálneho charakteru praktikanta. Čiže najzaujímavejším faktom o taekwondo je, že nie je len najvyšším umením sebaobrany, ale pozoruhodne zvyšuje „zdravý rozum“ svojich cvičencov. Sebaovládanie šľachtí človeka, má vyrovnanú myseľ a lepšie dokáže zvládnuť všetky životné situácie.

     Taekwondo je bojové umenie, ktoré sa ako forma sebaobrany vyvinulo kombináciou veľa rôznych bojových štýlov, ktoré existovali v Kórei posledných 2000 rokov a niektorých štýlov bojových umení z okolitých krajín. Taekwondo včlenilo prudké priamočiare pohyby a údery z karate, kruhové pohyby z kung-fu s prirodzenými kopacími technikami. Viac ako 50 typicky čínskych kruhových pohybov rukami je identických s technikami rúk v modernom taekwonde. A medzi niekoľko starších štýlov, ktoré prispeli patria: Tang-su, Taek Kyon, tiež známy ako Subak, Tae Kwon, Tae Kwonpup.

          

     Tréneri:

      

     Mgr. Mário Švec, 5.DAN

     Ing. Pavel Ižarik, 5.DAN

     Žiaci:

     • Gabriela Briškárová V.0A  -  juniorka TOP reprezentantka

     (klub KORYO TKD Slávia UPJŠ Košice)

     • Filip Švec V.OA - junior TOP reprezentant

      (klub KORYO TKD Slávia UPJŠ Košice)

     • Gabriel Briškár V.OA - junior A reprezentant

      (klub KORYO TKD Slávia UPJŠ Košice)

     • Patrik Bradáč I.B -  junior A reprezentant

      (klub Ilyo TKD ŠKP Košice)

     • Marek Úrek I.B – junior C reprezentant

      (klub KORYO TKD Slávia UPJŠ Košice)

     • Kamil Valko IV.OA

      (klub KORYO TKD Slávia UPJŠ Košice)

     • Terézia Marušová I.OA

      (klub Ilyo TKD ŠKP Košice)

         

     Košičan Filip Švec vyhral zlato v Taekwonde

     Foto: upjš

     Dňa 11. až 12.marca sa v holandskom Eindhovene uskutočnil 44. ročník jedného z najprestížnejších rankingových G turnajov svetového taekwonda v olympijskej disciplíne športový zápas.

     Za účasti 1212 športovcov z celého sveta sa slovenskému juniorskému reprezentantovi Filipovi Švecovi z klubu Koryo Taekwondo Slávia UPJŠ Košice, podarilo vyhrať najcennejší kov, keď si postupne vyrovnanými a takticky vedenými zápasmi poradil z reprezentantmi Nemecka, Španielska, Chorvátska, Azerbajdžanu a napokon vo finále zdolal aj talianskeho reprezentanta. A tak po minuloročnej zlatej medaile zo Spanish openu, získal zlato aj z Holandska.

     Je to fantastický výsledok pre slovenské taekwondo a zároveň skvelá vizitka v príprave pred blížiacimi sa Majstrovstvami Európy do 21 rokov, ktoré sa budú konať už začiatkom apríla v bulharskej Sofii, na ktorých sa ako nováčik predstaví nie len Filip Švec, ale aj jeho tímová kolegyňa a zároveň spolužiačka zo športového gymnázia v Košiciach a bronzová medailistka z juniorských majstrovstiev sveta Gabriela Briškárová.

     zdroj: http://kosicednes.sk/dennik/clanky/kosican-filip-svec-vyhral-zlato-v-taekwonde/