• Chémia

• Predmetová komisia Chémia – biológia – geografia - základy výživy v športe

VYUČUJÚCI CHÉMIE

RNDr. Erika Kőváryová (CHE – MAT – ZVW)

Mgr. Ľubica Svitanová (CHE - MAT)

Chémia je veda o látkach

a ich zmenách, čo sa stávajú.

Učí nás molekuly, zlúčeniny

z čoho a ako sa skladajú.

Na hodinách chémie sa učíme

o prvkoch, čo nás obklopujú

Skúmame ich vlastnosti

A tiež to, ako reagujú.

V labáku sa stretnú žiaci

s učiteľom, čo pokusy má rád

Zmiešavajú rôzne látky, farby

Je to super, kamarát!

CHARAKTERISTIKA PREDMETU

Chémiu môžeme nazvať vedeckou rečou prírody. Všetko, čo nás obklopuje, je zložené z atómov a molekúl, ktoré sa menia v dôsledku chemických reakcií. Chémiou sa dá vysvetliť, ako funguje svet okolo nás, od farieb listov na jeseň, cez výrobu syrov a piva, až po lieky a biotechnológiu. Študovaním chémie si rozšírime svoje poznatky, zlepšíme svoje kritické myslenie a objavíme nové možnosti, ako prispieť k lepšej budúcnosti. Chémia je úžasná veda, ktorá nás neustále prekvapuje a fascinuje.

CIELE VYUČOVANIA PREDMETU

Vo vyučovaní chémie majú žiaci získať základné poznatky o stavbe a štruktúre látok a základných chemických, fyzikálno-chemických a biochemických dejoch. Dôraz sa kladie najmä na súvislosti s ostatnými prírodovednými predmetmi a na základný vplyv chemických dejov na životné prostredie a zdravý životný štýl.

VOLITEĽNÝ PREDMET  PRE  4. ROČNÍK

Voliteľný predmet  Chémia odporúčame pre žiakov 4. ročníka, ktorí si zvolili chémiu ako jeden z maturitných predmetov.

Cieľom predmetu je zopakovať, upevniť, doplniť a precvičiť poznatky získané v povinnom vyučovaní chémie počas troch rokov štúdia. Sú v ňom zaradené aj témy, ktorých dôsledné zvládnutie je nevyhnutné z hľadiska ucelenej prípravy na maturitnú skúšku a poskytuje základy pre ďalšie štúdium chémie (či príbuzných odborov) na vysokej škole (chemické odbory, medicína, farmácia, environmentálne vedy, potravinárstvo a iné). Vytvára priestor pre zvýšený záujem žiakov o chémiu a napomáha im v ich ďalšej profesionálnej orientácii.

Súčasťou predmetu je aj systém vhodne vybraných laboratórnych cvičení. Žiaci si zopakujú základné laboratórne pomôcky, správne postupy a techniky, robia jednoduché zápisy o experimente a dodržiavajú pravidlá bezpečnosti práce v chemickom laboratóriu.

ZAUJÍMAVOSTI Z CHÉMIE

1. Chemický prvok gadolínium je pomenovaný po mineráli gadolinit, ktorý zase dostal svoje meno po fínskom chemikovi a geológovi Johanovi Gadolinovi
      2. Melvin Calvin použil rádioaktívny izotop uhlíka na mapovanie procesu fotosyntézy
      3. Hélium bolo najprv objavené na Slnku a až potom na Zemi
      4. Dĺžke 1 centimeter zodpovedá reťazec 100 miliónov atómov vodíka
      5. Olovo sa hromadí v tele a môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, ako sú poškodenie nervového systému, anémia a problémy s obličkami a pečeňou.