Fyzika
Predmetová komisia Matematika a fyzika
Charakteristika predmetu
Výučba fyziky sa podieľa na rozvíjaní prírodovednej gramotnosti žiaka tak, aby využíval nadobudnuté vedomosti, bol schopný klásť otázky a na základe dôkazov vyvodzoval závery, ktoré vedú k porozumeniu obsahu výučby prírodných vied.
Žiak prostredníctvom fyzikálneho vzdelávania získa vedomosti potrebné aj k osobným rozhodnutiam v občianskych a kultúrnych záležitostiach, ktoré súvisia s lokálnymi aj globálnymi problémami ako sú zdravie, životné prostredie, technický pokrok a podobne. Rovnako dôležité je, aby pochopil kultúrne, spoločenské a historické vplyvy na rozvoj vedy a techniky.
Ciele vyučovania fyziky:
Žiaci :
- demonštrujú znalosť vedeckých faktov, definícií, zákonov, teórií, modelov
- vyhodnotia zisky a nedostatky aplikácií vedy
- vyjadrujú myšlienky, argumenty, praktické skúsenosti z pozorovania
- formulujú hypotézy
- testujú hypotézu v podmienkach riadenia premenných veličín
- riešia úlohy s úplne definovaným problémom, ako aj úlohy s neúplne definovaným problémom a neúplne definované úlohy
- organizujú, prezentujú a vyhodnocujú dáta rôznymi spôsobmi
Odkazy:
-http://www.statpedu.sk/files/articles/dokumenty/inovovany-statny-vzdelavaci-program/fyzika_g_8_r.pdf
-http://www.statpedu.sk/files/articles/nove_dokumenty/cielove-poziadavky-pre-mat-skusky/fyzika.pdf
Ciele vyučovania fyziky:
l vo všetkých študijných odboroch:
Cieľom vyučovania fyziky je fyzikálne vzdelanie žiakov aj študentov, ktoré podporuje ich intelektuálny rozvoj a samostatné myslenie. Vytvára základ pre ďalšie vzdelávanie žiakov v prírodných i technických vedách, ich uvedomelý postoj k prírode, k sebe samému a konanie v určitých spoločenských situáciách.
Cieľom je tiež naučiť študentov využívať a zovšeobecňovať skúsenosti a poznatky získané pri rôznych praktických činnostiach a experimentoch.Fyzika napomáha rozvíjať u študentov nielen logickosť, samostatnosť a tvorivosť, ale učí ich aj riešiť problémové úlohy, či formovať do uceleného systému vedomosti o jej zákonitostiach. Venuje pozornosť presnému a jasnému formulovaniu myšlienok na základe osvojenej odbornej terminológie, presnému popisu javov a overovaniu hypotéz. Učí ich tiež využívať a zovšeobecňovať skúsenosti a poznatky získané pri praktických činnostiach a pri experimentoch, hľadať súvislostí medzi pozorovanými vlastnosťami prírodných objektov a javov. Porozumenie podstate javov a procesov si vyžaduje interdisciplinárny prístup, úzku spoluprácu s chémiou, biológiou, geografiou a matematikou. Okrem rozvíjania pozitívneho vzťahu k prírodným vedám sú prírodovedné poznatky súčasťou kultúry ľudstva.
Radosť z uvažovania a z chápania je najkrásnejším darom prírody.
Albert Einstein