• Ciele matematiky

• … „ MATEMATIKA je široká nádherná krajina otvorená

pre všetkých, ktorým myslenie prináša skutočnú radosť.“ …

J. Fuchs

Nebojte sa vstúpiť do tejto zaujímavej krajiny a zorientovať sa vo svete čísel, rovníc, grafov …

Ciele vyučovania matematiky:

Predmet zahŕňa:

► matematické poznatky a zručnosti, ktoré žiaci budú potrebovať v svojom ďalšom živote

(osobnom, občianskom, pracovnom) a činnosti s matematickými objektmi rozvíjajúce kompetencie  potrebné v ďalšom živote;

► rozvoj presného myslenia a formovanie argumentácie v rôznych prostrediach, rozvoj algoritmického myslenia;

► súhrn matematických poznatkov, ktoré patria k všeobecnému vzdelaniu kultúrneho človeka, informácie dokumentujúce potrebu matematiky pre spoločnosť.

Základná škola:

Cieľom vyučovania matematiky je, aby žiak získal kľúčové kompetencie, ktoré mu umožnia úspešne pokračovať vo vyššom ročníku. Poslaním matematiky je naučiť žiakov riešiť problémy z praktického života, prispieť k formovaniu žiakovho intelektu, jeho morálneho profilu a charakterových rysov.

Cieľom vyučovania matematiky na 2. stupni je rozvíjať kritické myslenie a schopnosť žiakov argumentovať. Vyučovanie matematiky poskytuje pre iné prírodovedné predmety metodológiu poznania s využitím získavania poznatkov induktívnou aj deduktívnou metódou, prechodu od empírie k abstrakcii a zovšeobecňovaniu.

Gymnázium:

Matematika rozvíja a prehlbuje pochopenie kvantitatívnych a priestorových vzťahov reálneho sveta. Spolu s informatikou formuje a rozvíja logické a kritické myslenie.

Študentom umožňuje pomocou vlastného aparátu vytvárať hypotézy, uplatňovať deduktívne úvahy, využívať myšlienkové postupy, ktoré vedú k tvorbe štruktúr a tým prežitku celistvosti. Štúdium matematiky formuje presné myslenie, rozvíja schopnosť argumentácie a  tiež algoritmické myslenie.

Cieľom vyučovania matematiky na gymnáziu je vytvárať schopnosť používať matematiku v realite a na matematické modelovanie reality.

Matematika rozvíja matematické myslenie, ktoré je potrebné pri riešení rôznych problémov každodenného života, kedy môže žiak či študent aplikovať

matematické modely myslenia a jeho prezentácie ako vzorce, diagramy, grafy, tabuľky a iné.

Matematika je kľúčom k všetkým ľudským vedomostiam.

Leonard Euler