Talentom roka v kategórii zdravotne znevýhodnených športovcov bol vyhlásený parastrelec Viliam Holenda (III.BG).
Rozhovor s Viliamom Holendom a jeho trénerkou Mgr. Vierou Dancákovou Fodorovou
Kedy si začal so svojím športom ?
„So streľbou pre zrakovo postihnutých som začal po nástupe na strednú športovú školu, ale ešte ako lukostrelec. Po zistení výborných podmienok pre športovú streľbu na tejto škole, som sa rozhodol plne venovať práve streľbe zo vzduchovky.“
Aká je tvoja najväčšia motivácia ?
„Motiváciou pre mňa je dosahovať veľké úspechy, aby som potešil ľudí na vôkol, aby boli radi, že poznajú niekoho, kto má takéto úspechy. Taktiež motiváciou je paralympiáda.“
Aké sú doposiaľ tvoje najväčšie úspechy ?
„Svoj prvý veľký výsledok som dosiahol v roku 2023 v Holandskom Rotterdame. Tam som bol na majstrovstvách Európy. Umiestnil som sa na 6. mieste. V roku 2024 som sa umiestnil v španielskej Granade na 3. mieste na majstrovstvách Európy. Taktiež som sa umiestnil v Poľsku na Olymp cup na 1. mieste.“
Kto je tvojou najväčšou konkurenciou ?
„V športovej streľbe zo vzduchovky pre zrakovo postihnutých mojou najväčšou konkurenciou sú súťažiaci zo Španielska a Poľska. Španielsko ma perfektné podmienky všeobecne pre šport, ale Poliaci majú najväčšie zastúpenie nevidiacich strelcov. Rivero Fernandez a Barbara Moskal sú momentálne asi najväčšia konkurencia.“
Aké sú tvoje najväčšie ciele v športe ?
„Prioritným a dlhodobým cieľom je dostať sa na paralympiádu a čo najlepšie sa umiestniť. Krátkodobý cieľ je každý rok sa zúčastniť na majstrovstvách Európy.“
Ako ťa rodina podporuje v športe ?
„Otec mi asistuje, mama mi spravuje všetky sociálne siete a stránky. Rodina ma podporuje a ťahá dopredu.“
Akú máš životosprávu ?
„Neužívam žiadne špeciálne výživové doplnky, len vitamíny. Ráno vstávam skoro kvôli škole a trošku si zacvičím. Zopár klikov, brušákov a zhybov. Ráno mám tréning s pani trénerkou Fodorovou a poobede 2x do týždňa mám kondičný tréning.“
Ako vyzerá tvoj tréning ?
„Pred tréningom sa psychicky pripravím na streľbu, vyčistím hlavu. Potom sa začínam krátko rozcvičovať a pripravím si pušku. Najprv si oblečiem strelecké oblečenie a začína sa streľba.“
Čo je najťažšie v tvojom športe ?
„Najťažšie je pred súťažou sa sústrediť na každú jednu ranu, nehľadieť na to, aké boli ostatné. Urobiť každú ranu najlepšie ako osobitný pretek.“
Otázky pre pani trénerku Mgr. Vieru Dancákovú Fodorovú:
Mali ste už skúsenosti s trénovaním nevidiaceho športovca ?
„Športovú streľbu trénujem už 39 rokov na tejto škole. Vždy to boli vidiaci strelci. Keď prišiel Viliam, bol priradený ku mne, aj keď bol lukostrelec. Neskôr sa rozhodol s rodičmi, že prestúpi na športovú streľbu.
Bola to pre mňa veľká výzva, nakoľko som nikdy netrénovala športovca so zrakovým postihnutím, čiže som mala trošku obavy.
Akú techniku prípravy ste zvolili?
Veľa som musela premýšľať ako správne postupovať. Sledovala som rôzne súťaže, aby som zistila, ako to funguje u nevidiacich. Ja som s ním trénovala ako s vidiacim strelcom, akurát slovíčko vidíš, som zamenila za slovíčko počuješ. Viliam strieľa na základe zvuku. Má snímač na puške a signál mu dáva vedieť, či sa blíži k desiatke, a kde je na terči. Má výhodu, pretože má veľmi dobrý hudobný sluch, keďže hrá na klavíri. Po prvom úspechu som zistila, že ideme správnym smerom.
Prvoradé bolo, aby sa dokázal postaviť do správnej polohy. Všetky nežiadúce pohyby by zmenili smer, kde strieľa. Dôležité bolo postavenie lakťa. Bolo potrebné, aby sa mu spevnil stred tela, aby dokázal stáť nehybne. Prvý rok to bolo ťažké, keď si uvedomíte, že sa musí trafiť do pol milimetrovej desiatky.
Tým, že výsledkami išiel hore, vieme, že sme správne nastavení. On je veľmi poctivý športovec, ma veľkú sebadisciplínu, pracuje aj na kondičnej príprave.
Tieto všetky faktory sa spojili a doniesol medailu z majstrovstiev Európy.
V streľbe je veľa možností, ako urobiť chybu, takže máme na čom stále pracovať.“