V dňoch od 7.3. do 11.3.2022 sa žiačky našej školy Mária Domiková z I. AG, Alexandra Farkasová z III. AM, Sarah Hevessyová z I. AG a Vanesa Lukačová z I.AG zúčastnili vzdelávacích, výchovných a školiacich aktivít medzinárodného projektu ERASMUS+: Kids´ Universal Exhibition 2022 / Detská svetová výstava 2022 na Lanzarote v Španielsku. Okrem našej školy zo Slovenska sú do projektu zapojené aj školy z Francúzska, Maďarska, Španielska, Švédska a Talianska. Žiačky predstavili svoju vlastnú víziu o prínose digitálnych technológií pre ochranu životného prostredia a znižovanie uhlíkovej stopy a pozitívnu víziu našej a budúcej existencie. Reprezentovali našu školu i našu krajinu.
Prvý deň sme si prehliadli partnerskú školu Institutode Educación Secundaria v meste Yaiza a zúčastnili sme sa športových aktivít.
Druhý deň sme boli prijatí na radnici mesta Yaiza a navštívili sme Salinas de Janubio, kde ekologickým spôsobom vyrábajú soľ z mora.
Tretí deň sme absolvovali turistiku cez pustú kamenistú krajinu na sopečný kráter Volcán del Cuervo. Sopka bola aktívna 6 rokov. Mali sme aj prehliadku lávovej jaskyne Cueva de los Verdes a unikátneho sopečného tunela a jaskyne s podzemnou koncertnou sieňou, reštauráciou a soľným jazerom, Jameos del Agua.
Štvrtý deň sme na pláži Famara mali workshop na čistenie pláže od makroplastov a mikroplastov, priplavených z oceánu. Neskôr sme navštívili národný park Timanfaya, chránené územie zaliate vulkanickými vyvrelinami, takmer bez vegetácie. V roku 1730 a následne v roku 1824 tu došlo k veľkému sopečnému výbuchu. Láva pokryla približne tretinu ostrova Lanzarote.
Piaty deň sme sa v mestskej radnici zúčastnili konferencie. Následne všetci zahraniční žiaci odprezentovali projektové práce na tému „Ako môžu digitálne technológie pomáhať prírode“.
Projektová cesta priniesla žiačkam nové skúsenosti a zážitky. Zdokonalili sa v anglickom jazyku, upevnili si svoju samostatnosť a získali nové priateľstvá.
Ďakujeme vedeniu školy za umožnenie prezenčného zúčastnenia sa aktivít a dievčatám za vzorné vystupovanie.
Ing. Ľudmila Burdzová, PhD. – učiteľka anglického jazyka & Ing. Drahomíra Vaškovská, MBA – koordinátorka projektu